Skuteczne, sprawdzone i proste sposoby na upał.

Oto lista prostych trików, które zwiększą komfort […]

Upał

Oto lista prostych trików, które zwiększą komfort naszego funkcjonowania w czasie upałów i sprawią, że nawet gorące lato stanie się ulubioną porą roku. Podane sposoby są sprawdzone i naprawdę skuteczne.

OGRANICZ JEDZENIE do niezbędnego minimum i do rzeczy bardzo lekkostrawnych. Głód zwiększa wytrzymałość na upał. Jedz sałatę, ogórki, pomidory, gotowane warzywa ( kalafior, brokuł, marchewka, groszek w strąkach, fasolka szparagowa ). Jedz raczej późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. W dzień tylko soki lub bardzo drobna przekąska. Zamiast ciepłej zupy zjedz chłodnik. Nie jedz słodyczy i nie pij słodkich napojów gazowanych. CHŁODNE NAPOJE – picie chłodnych ale nie lodowatych lekko solonych płynów lub jedzenie posolonych pomidorów i ogórków. Zdecydowanie lepiej jest pić soki warzywne niż owocowe.

Nawet mały WENTYLATOR zwiększy twój komfort – wentylatory pomocne będą również w pracy fizycznej  np. gdy stale coś robisz w jednym miejscu. Jeśli jest Ci bardzo gorąco to na wentylator narzuć zmoczoną w zimnej wodzie ściereczkę to zwiększy efekt chłodzenia.

ZASŁONY, ROLETY, ŻALUZJE – wywietrz w mieszkaniu zanim pojawi się słońce, a potem zamknij okna aby nie wpadało ciepłe powietrze. Zasłoń okna jasnymi zasłonami. Zasłony stworzą cień. NIE OTWIERAJ OKIEN W UPAŁ. Otwaraj okna tylko w nocy lub po ochłodzeniu.Jeśli zamiast firan ( bawełnianych lub lnianych lub jutowych ) wolisz rolety to tylko z naturalnego materiału i nie metalowe – świetne są drewniane. Jeśli żaluzje to też tylko naturalne, np. drewniane. Dobrze sprawdzą się również rolety zewnętrzne – latem ochładzają, a zimą chronią przed ucieczką ciepła, a dodatkowo pełnią funkcje antywłamaniowe. Jeśli masz zabudowany szkłem balkon to wkoło zabudowy zamontuj białą lub jasną zasłonę z naturalnego materiału. Zatrzyma promienie świetlne.

WACHLARZ W TOREBCE. Stary zapomniany wachlarz wrzucony do torebki stanie się niesamowitym wybawieniem w trakcie podróży w miejscach gdzie nie ma klimatyzacji.

WORECZKI Z LODEM do napojów to kolejny świetny sposób na schłodzenie się. Owinięty w ściereczkę woreczek z kawałkami lodu połóż pod nogi. Trzymaj na nim nogi pracując przy komputerze. Chłód powoli będzie przenikał do ciała. Nie ochładzaj się w ten sposób zbyt gwałtownie.

OTWÓRZ DRZWI NA KORYTARZ – jeśli na korytarzu jest zimniej i jest on jest połączony z piwnicą to efekt będzie niemal natychmiastowy.

NIE PRZESADZAJ Z NAWILŻANIEM. Zbyt mocne nawilżanie powietrza w mieszkaniu może przynieść efekt „parówy” i sprawi, że po początkowym chłodzie szybko zrobi się parno.

WILGOTNE UBRANIE Z ZAMRAŻALKI. Włóż koszulkę bawełnianą do zamrażarki, a po minimum 20 minutach załóż na siebie – krótki efekt mocnego schłodzenia. Koszulkę trzeba szybko zakładać bo szybko się nagrzewa. Jednak nałożenie tak zimnej koszulki mocno a zarazem przyjemnie chłodzi. Jeśli koszulkę delikatnie spryskasz sprayem mgiełką z wodą przed włożeniem do zamrażalnika to efekt będzie silniejszy i bardziej długotrwały.

KAPELUSZE, PARASOLE, OSŁONY osłonięcie miejsca pracy przed słońcem w celu wytworzenia cienia, używanie kapeluszy z wielkim rondem i parasolek wbijanych w ziemie, które można przenosić np. przemieszczając się w trakcie pracy w inne miejsca to kolejny skuteczny sposób aby uniknąć przegrzania. Z przenośnym parasolem można nawet w czasie upału robić prace w ogrodzie. Parasol w upał ochroni cię przed słońcem dokładnie tak jak chronimy się parasolem przed deszczem.

MOKRE UBRANIA do schładzania ciała użyj mokrych ubrań – należy to robić bardzo ostrożnie abyśmy potem nie nabawili się bólów reumatycznych. Najbezpieczniej jest zacząć od schładzania rąk za nadgarstkami, nałożenia mokrych cienkich getrów na ręce lub nogi. Jeśli po takim schładzaniu na drugi dzień nic Cię nie boli to spokojnie możesz zmaczać inne części garderoby wraz z chustką czy czapką. Również skarpetki. Możesz zmoczyć włosy robiąc tak zwaną mokrą fryzurę – efekt schłodzenia bardzo szybki. Zmoczone ubrania powinny być raczej jasne. Jeśli jednak pojawią się bóle reumatyczne unikaj przede wszystkim schładzania kręgosłupa i głowy oraz stawów, a najlepiej jedynie pozostań przy schładzaniu nóg i rąk.

SPRAY Z WODĄ.  Spray z wodą i zwilżanie nim ciała lub ubrania to kolejny dość skuteczny pomysł na schładzanie ciała. Można nim spryskać ręce, nogi, a nawet twarz.

CHŁÓD Z PIWNICY.  Aby wykorzystać chłód z piwnicy można poprowadzić rurę z wyciągiem z jakiegoś pomieszczenia piwnicznego do pomieszczeń mieszkalnych – wtedy mamy niesamowity efekt bardzo zdrowej klimatyzacji. Ten sposób świetnie sprawdza się w domkach ale niekiedy w bloku też możemy mieć taką możliwość – schłodzenie jest bardzo duże, a schłodzone powietrze zdrowe i przyjemne.

NATURALNE MATERIAŁY WE WNĘTRZU W mieszkaniu z drewnianymi podłogami, drewnianymi ścianami jest zawsze latem chłodniej, a zimą cieplej. Obłożenie domu jasną drewnianą boazerią daje świetne rezultaty. Dom porośnięty bluszczem to kolejna naturalna klimatyzacja. Również dom obsadzony drzewami jest chłodny. Plastikowe materiały wykończeniowe, sztuczne firany i sztuczna tapicerka są bardzo niekorzystne w upały.

CIEPŁO OD SPRZĘTU AGD RTV. Pamiętajmy o tym, że gotowanie oraz praca niektórych urządzeń elektrycznych, np. kuchenki, piekarnika, suszarki czy żelazka może znacząco podnieść temperaturę pomieszczenia. Dlatego prace tymi urządzeniami ograniczamy lub przekładamy na porę, gdy się ochłodzi.
Bardzo przyjemne jest również urządzenie typu KLIMATOR, do którego wlewamy zimną wodę lub wodę z lodem. Małych rozmiarów klimator stawiamy na biuro, a te o dużych rozmiarach na podłogę. Przez pewien czas klimator wydmuchuje bardzo przyjemne zimne powietrze – jednak pamiętajmy aby zbytnio nie nawilżyć powietrza bo zrobi się nieprzyjemna „parówa”. Jeśli klimatora nie wypełnimy lodem lub zimna woda to pełni on rolę mocnego wentylatora.

KLIMATYZACJA to bardzo skuteczna forma schładzania powietrza ale powinna być montowana tylko tam, gdzie inne metody się nie sprawdzają. Np. w samochodach czy maszynach (w kabinie ciągnika rolniczego, który często pracuje właśnie w czasie upałów aby np. zdążyć ze zbiorem zboża czy siana przed burzą ). Również w biurach i domach betonowych pozbawionych roślinności miast klimatyzacja bywa nieodzownym elementem wyposażenia.
A pro po samochodów i dróg w upalne dni to przyszło mi na myśl moje spostrzeżenie z ostatnich dni. Jadąc w upalny weekendowy dzień rowerem wjechałam na drogę obsadzoną z obu stron drzewami. Chłód był niesamowity pomimo upału. Dziś niestety nie obsadzamy dróg drzewami a szkoda. Drzewa to świetna klimatyzacja nie tylko dlatego, że wytwarzają cień ale dlatego, że transportują z ziemi chłodną wodę.

CHŁODNY PRYSZNIC to sposób na szybkie orzeźwienie ale nie zawsze dostępny.

FONTANNA z zimną wodą w domu jeśli jest wystarczająco duża to kolejny ciekawy sposób na ochłodzenie i zjonizowanie powietrza w domu w czasie upału. W czasie upałów przyjemnie jest też przy fontannie spędzić czas. W domu możemy umieścić wysoko słuchawkę od prysznica i powoli nalać bardzo zimną wodę do wanny. Wodę w wannie pozostawiamy aż się nagrzeje. To bardzo skuteczny sposób na ochłodzenie mieszkania jeśli łazienka jest usytuowana blisko pomieszczeń, w których przebywamy.

TWÓJ PIES TEŻ CIERPI W UPAŁ W upały, gdy idziesz do pracy pamiętaj o swoich pupilach, które zostają w domu. One też będą lepiej się czuły w chłodnym pomieszczeniu. Ja zostawiam drzwi do łazienki otwarte bo jest tam najchłodniej. Dodatkowo po powrocie z pracy nasz pupil będzie wdzięczny za schładzający prysznic. No i nie zapominamy o wodzie ( mineralna lub oligoceńska). Do wody warto wkroić pomidorka, lekko posolić, dodać odrobine zmielonych skorupek jajek. A gdy idziesz na spacer pamiętaj by ukochany pupil nie poparzył sobie łapek o gorący beton i asfalt – jeśli musisz wyjść to może warto założyć pieskowi ochraniacze na nogi albo prowadzić tylko po trawie.

GDY ZACZYNASZ BUDOWAĆ DOM już na etapie projektu wprowadź zmiany, które sprawią, że będzie on nie tylko ciepły zimą ale i chłodny latem. Warto osłonić nasz dom od północy i południa drzewami. Zamiast kosztownej klimatyzacji zainwestuj w wentylację powietrzem piwnicznym – latem schłodzi, a zimą ogrzeje – piwnicę trzeba wtedy podzielić na taką do przechowywania przetworów i na pomieszczenia do innych celów. Warto też zainwestować w ścianę porośniętą pnączem – efekt chłodzący latem doskonały – ściana musi być zabezpieczona w odpowiedni sposób. Jest jeszcze jeden wspaniały sposób – część salonu stawiamy na niepodpiwniczonej ziemi i w salonie zostawiamy jakąś część tej ziemi nie przykrytą podłogą na roślinność. Ta roślinność będzie świetnym jonizatorem powietrza i klimatorem w letnie dni. W podobny sposób można w domu urządzić palenisko – wtedy nad takim miejscem montujemy wyciąg dymu. Pokrycie dachu sztucznym nakryciem lub blachą zwiększy ciepło na poddaszu.

Natural Efekt – spray mgiełka przywracający naturalny kolor siwym włosom

IMG_8384Cdo_artykulu