Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI-ego wieku

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów, na którą […]

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów, na którą cierpi coraz więcej ludzi w coraz to młodszym wieku i jak najlepiej temu przeciwdziałać? Zanim zrujnujesz sobie zdrowie środkami przeciwbólowymi i kortykosterydami  przeczytaj o nowatorskich inekcjach, które coraz częściej wypierają tradycyjne metody. 

Kiedy chorują Państwo na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego:

 • Płyn stawowy może utracić zdolność do ochrony stawu
 • Chrząstka gładka, w normalnych warunkach chroniąca końce kości w stawie kolanowym, może utracić swoje działanie wyściełające lub może ulec uszkodzeniu. Duże obszary chrząstki mogą nawet ulec całkowitemu zużyciu, wskutek czego kości trą o siebie, powodując ból.
 • Uszkodzenia chrząstki mogą spowodować deformację stawu, a końce kości mogą zgęstnieć i utworzyć wyrośla kostne.
 • Fragmenty kości lub chrząstki mogą pływać w przestrzeni stawu, powodując dalsze uszkodzenia i ból.
 1. Zdrowa chrząstka stawowa dzięki gładkiej powierzchni zapewnia prawidłowy i bezbolesny ruch stawu kolanowego
 2. Wysokie stężenie hialuronianu w płynie maziowym zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia chrząstki stawowej, a także amortyzuje wstrząsy
 3. Zdrowa kość
 4. Upośledzenie funkcji stawu kolanowego – chrząstka stawowa jest „zużyta” – kość boleśnie trze o kość
 5. Niskie stężenie hialuronianu w płynie maziowym w mniejszym stopniu ochrania staw
 6. Osteofity (wyrośla kostne)

Jeżeli zauważają Państwo u siebie poniższe objawy, może to oznaczać chorobę zwyrodnieniową stawów:

 • poranna sztywność,
 • ból podczas poruszania się,
 • ból, nawet gdy nie są Państwo aktywni,
 • trzaskający dźwięk lub uczucie skrzypienia podczas chodzenia,
 • czerwona, obrzmiała skóra wokół kolana.

Do rozwinięcia się choroby zwyrodnieniowej przyczynia się wiele czynników, takich jak:

 • starzenie się,
 • otyłość,
 • uszkodzenie stawów wskutek urazu,
 • styl życia,
 • czynniki dziedziczne.

Wyróżnia się wiele różnych typów choroby, dlatego choroba zwyrodnieniowa stawów powinna zawsze być diagnozowana przez lekarza.

Co możemy zrobić? Ogromną ulgę i ruchomośc stawu przywróci nam kwas hialuronowy.

Co to jest Kwas Hialuronowy?

Jest to terapia łagodząca ból w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub biodrowego, polegająca na jednorazowym podaniu preparatu. Terapia ta bazuje na naturalnej, bezpiecznej i udowodnionej technologii – stabilizowany kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy to występująca w naturze substancja smarująca i wyściełająca zdrowy staw.

Kwas Hialuronowy to przezroczysty żel. Preparat wstrzykiwany jest do stawów objętych chorobą zwyrodnieniową w celu zmniejszenia bólu oraz przywrócenia warstwy smarującej i wyściełającej, co pozwala na poprawę funkcjonowania stawu i pomaga przywrócić lepszą jakość życia.

Na ile bezpieczna jest terapia kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to wysoce oczyszczony produkt wytworzony bez użycia jakichkolwiek materiałów pochodzenia zwierzęcego, co gwarantuje, że ryzyko zanieczyszczeń jest bliskie zeru. Organizm traktuje kwas hialuronowy w taki sam sposób, w jaki traktuje kwas hialuronowy wytwarzany przez siebie. Nie stwierdzono żadnych reakcji immunologicznych czy anafilaktycznych.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy przywraca poziom kwasu hialuronowego, który naturalnie zmniejsza się przy postępującej chorobie zwyrodnieniowej stawu. Jak wiadomo, związek ten zmniejsza ból, a dzięki właściwościom lepkosprężystym może wyściełać i amortyzować wnętrze stawu. Kwas hialuronowy pomaga także utrzymać normalną równowagę płynów w stawie i przywrócić normalne funkcjonowanie stawu.

Czy mój stan jest na tyle poważny, by decydować się na tę terapię?

Jeżeli cierpią Państwo z powodu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu i bólu tego nie da się uśmierzyć poprzez zastosowanie zwykłych leków przeciwbólowych oraz zmianę stylu życia, to terapia kwasem hialuronowym może być dla Państwa właściwa. Aby stwierdzić, czy w Państwa przypadku właściwe jest zastosowanie kwasu hialuronowego, prosimy o skonsultowanie się ze swoim lekarzem.

Czy mogę leczyć obydwa kolana kwasem hialuronowym?

Tak, przy czym konieczne będzie jedno wstrzyknięcie do każdego kolana.

Czy mogę leczyć chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego kwasem hialuronowym?

Tak. Wykazano skuteczność kwasu hialuronowego przy chorobie zwyrodnieniowej zarówno stawu biodrowego, jak i stawu kolanowego.

Na czym polega terapia?

Całą, trwającą około 10 – 15 minut, procedurę przeprowadza się w gabinecie lekarskim. Kwas hialuronowy podawany do stawu kolanowego jest w postaci jednego wstrzyknięcia.

Czy jest to bolesne?

Aby zminimalizować dyskomfort, wielu lekarzy stosuje znieczulenie miejscowe skóry przed wstrzyknięciem kwasu hialuronowego.

Czy terapię można powtórzyć?

Tak, w zależności od potrzeby terapię można powtórzyć.

Na ile skuteczna jest terapia?

Kwas hialuronowy podany do stawu łagodzi ból w stopniu porównywalnym do przeciwbólowej terapii lekowej lub kortykosteroidów w zastrzykach, jednak czas działania terapii jest dłuższy.

Zdrowia zycze.
Jacek Ganczarski.