Krzem i skrzyp – a Twoje zdrowie i uroda.

Krzem i skrzyp – fenomen nie tylko […]

Krzem i skrzyp – fenomen nie tylko na tarczycę, trądzik i paznokcie
Jak uzyskać przyswajalny krzem ze skrzypu – przepis tylko u nas

Nie, to nie jest tekst o dysortografii. Tak się składa, że z pisownią wyrazów „krzem” i „skrzyp” nie mają żadnych trudności uczniowie będący na bakier z ortografią ani nawet dorośli dysortograficy na najwyższych stanowiskach. Uczniom nierzadko natomiast zatruwa życie trądzik młodzieńczy, także w jego odmianie zwanej trądzikiem różowatym. A tu właśnie skutecznie pomagają krzem i skrzyp.

Krzem, aczkolwiek dominujący w skorupie ziemskiej (w postaci krzemionki), jest dla człowieka śladowym minerałem, aczkolwiek niezbędnym. W ciele ludzkim krzem występuje w postaci krzemionki i kwasu krzemowego, stanowiąc 0,01% wagi. W pożywieniu występuje w bogatych w celulozę pokarmach, jak: otręby, płatki owsiane, pumpernikiel i „klasyczny” razowiec.

Niedostatek krzemu powoduje wolniejszy i niższy wzrost, niedoczynność grasicy i przysadki mózgowej, dłuższe gojenie się ran i stanów zapalnych, „słabość” i podatność zębów na próchnicę, wypadanie włosów i kruchość paznokci, powolne zrastanie się złamanych i pękniętych kości, skłonność do krwotoków, siniaków i żylaków. Nefrolodzy cenią sobie rolę krzemu w leczeniu wszelkich chorób nerek, pomocny jest on też w przypadkach chorób pęcherza, nietrzymaniu moczu i obrzmień. Stomatolodzy leczą za pomocą krzemionki stany zapalne dziąseł w ciągu kilku dni, przyzębicę – w ciągu 2-3 tygodni. Znany felietonista i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff, poruszający się o kulach, utrzymywał, nie bez racji, że herbatka ze skrzypu umożliwiała mu w ogóle chodzenie.

Trądzik różowaty bywa latami leczony bezskutecznie farmaceutykami i ziołami. Nierzadko jest to nawet kilkanaście lat. Im dłużej trądzik różowaty trwa, tym trwalsze jego skutki, tak fizyczne (oszpecenie twarzy), jak psychiczne. Usuwanie ich jest też niełatwe i kosztowne w czasie i pieniądzu. A w wielu wypadkach wystarczy podać krzemionkę – zewnętrznie i wewnętrznie, w postaci herbatki ze skrzypu do picia i naparu z tegoż skrzypu do przecierania skóry twarzy i kąpieli parowej. Kuracja wprawdzie nie od razu zadziała, musi minąć kilka tygodni do 3 miesięcy, ale czym to jest wobec 5-12 lat…

Najbogatszym i najbardziej przyswajalnym źródłem krzemu i manganu jest ziele skrzypu (Equisetum). W Polsce rośnie dziewięć gatunków skrzypu, z których najczęściej stosuje się w ziołolecznictwie najpopularniejsze z nich – skrzyp polny (Equisetum arvense), zachwaszczający wilgotne pola i łąki oraz skrzyp leśny (E. silvaticum), rosnący w zaroślach i cienistych lasach. Najzasobniejszy w krzemionkę jest skrzyp zimowy (E. hiemale), stosunkowo rzadki, zbierany w okresie od połowy lipca do sierpnia. Tu należy przestrzec – skrzyp błotny (E. palustre), rosnący na podmokłych łąkach i nad brzegami wód, jest rośliną silnie trującą i dlatego należy korzystać jedynie z zakupu ziela skrzypu z pewnego źródła, nie bawiąc się w samodzielne zbieractwo ani nie nabywając tego ziela przygodnie lub w amatorskich zielarniach. Oprócz skrzypu, krzem zawierają, choć w dużo mniejszych ilościach, także pokrzywa, podbiał, rdest ptasi, perz i poziewnik. Dodajmy, że krzemionka ze skrzypu i innych roślin jest znacznie bardziej przyswajalna przez organizm człowieka i skuteczniejsza w leczeniu niż syntetyczne preparaty krzemowe.

Prof. Julian Aleksandrowicz polecał taką oto herbatkę ziołową: przygotować mieszankę z 50 g skrzypu, 50 g poziewnika, 50 g pokrzywy i 100 g rdestu ptasiego. Łyżkę stołową tej mieszanki należało zalać wodą (2 szklanki), po czym gotować na bardzo małym ogniu, aż pozostanie połowa objętości wody, czyli 1 szklanka. Pić należałoby taką herbatkę dwa razy dziennie, po pół szklanki wywaru. Nie powinno się robić zapasu herbatki na następne 24 godziny. Powodem takiego powolnego gotowania jest fakt, że krzemionka uwalnia się z ziela skrzypu bardzo powoli i jest trudno rozpuszczalna.

J. Bińkowski