Autosugestia dla każdego z nas (część 1)

Emile Coue (1857-1926), twórca systemu psychoterapeutycznego opartego […]

Emile Coue (1857-1926), twórca systemu psychoterapeutycznego opartego na autosugestii i założyciel Nowej Szkoły w Nancy, zwrócił uwagę świata naukowego i zwykłych ludzi na fakt, że dzięki autosugestii można leczyć choroby zarówno psychiczne, jak i somatyczne. I że sama autosugestia może być tak prosta i przystępna, że każdy człowiek może bez większego trudu ją stosować.

System Coue’go po okresie powodzenia popadł w zapomnienie. Co pewien czas jest jednak przypominany, często w „przebraniu” innych metod psychoterapeutycznych. Nic dziwnego, jest bardzo łatwy do zastosowania i bardzo skuteczny.

Każdy z nas może metodę Coue’go zastosować dla własnego dobra. Poniżej podaję uniwersalną wersję tej metody autosugestii:

  1. Położyć się do łóżka, rozluźnić mięśnie na ile to możliwe, zamknąć oczy i skoncentrować się;
  2. Powtórzyć dwadzieścia razy zdanie: „Z każdym dniem czuję się pod każdym względem coraz lepiej!” Powtarzać szybko, bez przerw, automatycznie, na głos lub w myśli, ale poruszając ustami.

Naturalnie, wersja uniwersalna może zostać zmieniona na indywidualną, dotyczącą konkretnego problemu. Jeśli są problemy z koncentracją, wówczas można skorzystać np. ze sznura o 20 węzłach (lub nanizanych koralach).

Powyższy post jest pierwszym z cyklu o autosugestii.

J. Bińkowski