Sałatka z „wymiętoszonego” pora

IMG_8607

Tej sałatce smak nadaje por pozbawiony swego ostrego szczypiącego smaku właśnie przez „wymiętoszenie” go wraz solą. Smak pora przeplatany jest winno-słodkim jabłkiem tworząc duet doskonały. Jest to idealna potrawa dla osób dbających o linię, pozbawionych energii tyjących przede wszystkim w dolnych partiach ciała jak biodra, pośladki i uda. Idealna dla osób zmagających się z chorobą Addisona, niedoczynnością nadnerczy lub osłabionymi nadnerczami. 

Składniki: 1 duży por, 6 średnich ogórków kiszonych, 3 duże jabłka, 6 jajek ugotowanych na twardo, 2/3 puszki kukurydzy, 1 mała puszka fasoli białej, sól, pieprz, majonez, kilka gałązek natki pietruszki.

Pora należy dokładnie umyć a następnie pokroić w poprzek w paseczki, następnie wrzucamy go do salaterki, solimy i solidnie ugniatamy kilka minut, następnie dodajemy pokrojone w kostkę ogórki, jabłka i jajka. Następnie wrzucamy kukurydzę i fasolę. Całość doprawiamy majonezem, sola i pieprzem oraz wlewamy pół szklanki wody.

Do sałatki można też zamiast fasoli i kukurydzy z puszki dodać ugotowaną fasolę, i ugotowaną świeżą lub też mrożoną kukurydzę.

Z cyklu dieta, przepisy wegetariańskie, kuchnia wegetariańska, wegetarianizm, weganizm, kuchnia wegańska, przepisy wegańskie.

Przepis opracowany dzięki wsparciu firmy AGWAYA http://agwaya.com/