Kidawa-Błońska o reformie walutowej dziadka Władysława Grabskiego!

Niniejsza fotorelacja została zrobiona w trakcie wizyty […]

Niniejsza fotorelacja została zrobiona w trakcie wizyty Pani Małgorzaty Kidawy Błońskiej w Kinie Atlantic 27 marca 2012 roku w Warszawie. Pani Przewodnicząca spotkała się tam z nauczycielami i widzami w kontekście projekcji filmu o Margaret Thatcher „Iron Lady” („Żelazna Dama”). Spotkanie poprowadził znany i lubiany za swój niepowtarzalny styl prezenter Artur Wolski

Pani Kidawa Błońska zdradziła nam, że postać byłej premier Wielkiej Brytanii jest jej autorytetem. Zdaniem Pani przewodniczącej Margaret Thatcher podjęła wiele niepopularnych decyzji, w efekcie których musiała ona ustąpić ze stanowiska, jednak z czasem okazały się one bardzo dobre dla Wielkiej Brytanii. Pani przewodnicząca na spotkaniu z widzami powiedziała również, że pomimo, iż polityka jest grą zespołową to przy podejmowaniu ważnych decyzji polityk z reguły czuje się samotny tak jak tytułowa Żelazna Dama. Pani Przewodnicząca mówiąc o wprowadzaniu niepopularnych reform wspomniała o swoim pradziadku Władysławie Grabskim.

Małgorzata Maria Kidawa-Błońska z domu Grabska (ur. 5 maja 1957 w Warszawie) – polska polityk i producentka filmowa, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji., wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Prawnuczka prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej. Wnuczka Władysława Jana Grabskiego i Zofii Wojciechowskiej. Córka profesora Macieja Władysława Grabskiego i jego żony Heleny Grabskiej[2] z domu Nowakowskiej. Żona reżysera filmowego Jana Kidawy-Błońskiego, z którym ma syna Jana.

Reforma walutowa Władysława Grabskiego – wprowadzona 1 kwietnia 1924 roku reforma monetarna w Rzeczypospolitej, miała na celu zwalczenie hiperinflacji. W ramach udzielonych pełnomocnictw premier Władysław Grabski dokonał sanacji skarbu przede wszystkim poprzez wprowadzenie jednorazowego podatku majątkowego i radykalne cięcia kosztów administracji państwowej, a także egzekucję danin publicznych. Bez przeprowadzonej reformy skarbu reforma monetarna byłaby nieskuteczna. Rząd ustanowił również nową walutę – złotego (dotychczas obowiązywały marka niemiecka, korona austriacka, rubel carski, marka polska) i powołał jego emitenta – Bank Polski, który zastąpił Polską Krajową Kasę Pożyczkową jako wyłączny emitent waluty państwa polskiego. Przeprowadzono pełną wymianę marek polskich na złote, przy czasowym utrzymaniu w obiegu obu walut.
Nowa waluta została oparta na parytecie złota, wartość 1 złotego ustalono na równoważną 0,1687 grama złota. Reforma walutowa doprowadziła do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na rozwój Polski w latach 20. i 30. XX wieku. Złoty był do 1939 walutą w pełni wymienialną, o stabilnym kursie wymiany.

Autorem poniższych zdjęć jest Coel Logan. Poniższe zdjęcia można publikować na innych stronach internetowych w taki sposób aby logo portalu vrota.pl, znajdujące się na każdym ze zdjęć było rozpoznawalne i w pełni czytelne. Należy też zamieścić żywy link do portalu www.vrota.pl. Jeśli jesteś zainteresowany zdjęciami w większym formacie, potrzebujesz opublikować zdjęcie bez logo portalu vrota.pl lub chcesz, abyśmy wykonali fotorelacje z Twojej imprezy skontaktuj się z nami na photofanka@yahoo.com lub dzwoń tel. 513 610 855.

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

 

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan

fot. Coel Logan