Przez siwe włosy możesz stracić pracę lub jej nie znaleźć!

Specjaliści rekrutujący przyszłych pracowników na rozmowach kwalifikacyjnych […]

siwe włosySpecjaliści rekrutujący przyszłych pracowników na rozmowach kwalifikacyjnych nie tylko sprawdzają wiedzę i umiejętności przyszłego pracownika ale też bacznie zwracają uwagę na ubiór, sposób bycia, gesty, mimikę twarzy, charakter pisma odręcznego, a nawet siwe włosy. Dlaczego? Bo ważna jest też osobowość, a siwe włosy łączy się bezpośrednio z odpornością na stres. Dlatego osoba o nadmiernie lub przedwcześnie siwiejących włosach może być zaliczona do grupy o zwiększonym ryzyku wypalenia zawodowego, spowodowanego stresem, a co za tym idzie mniej wydajna w pracy. Zanim tego doświadczysz poznaj przyczyny siwienia i zobacz jak można temu przeciwdziałać. 

Siwe włosy bezspornie dodają nam lat. Im starzej wyglądamy tym krytyczniej i niechętnie patrzy na nas rynek pracy. Nie bez przyczyny powstały w Polsce rządowe programy antydyskryminacyjne 50+ mające na celu zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania ludzi w średnim wieku.

Siwienie to zazwyczaj proces postępujący naturalnie wraz z wiekiem. Można uznać, że pojawiająca się po 40 roku życia siwizna to normalna sprawa. Najprawdopodobniej każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która mimo bardzo sędziwego wieku nie ma ani jednej siwej nitki we włosach. Jednak siwizna może dopaść już osoby nastoletnie lub dwudziestokilkuletnie. Jeśli przedwczesnego siwienia nie poprzedził silny stres to należy sprawdzić czy proces ten nie jest wywołany chorobą przy czym należy również pamiętać, że długotrwały stres może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego siwienia ale i poważnych chorób.  Na szybkość procesu siwienia również mają wpływ geny.

Siwe włosy a choroby

Choroby odpowiedzialne za przedwczesne siwienie to przede wszystkim anemia zwłaszcza złośliwa, genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera oraz skrajne przypadki takie jak progeria lub niedożywienie. Przyczyną siwienia może być także niedobór miedzi i witamin z grupy B zwłaszcza B5, nadczynność tarczycy i tym samym wysoki poziom jodu lub/ i selenu w organizmie. Odpowiednie leczenie może zatrzymać proces powstawania siwych włosów, a nawet możliwe jest odwrócenie tego procesu i włosy odzyskują swój kolor.

Tendencję do szybszego siwienia zauważa się u osób z ciemnymi grubymi włosami. Proces ten jest również często przyspieszony, jeśli któreś z rodziców w dość wczesnym wieku na przykład ok. 40 lat zaczęło siwieć. Naturalny kolor włosów, jaki każdy z nas posiada to zasługa melaniny. U blondynów jest jej mniej, zaś więcej u brunetów i szatynów. Z wiekiem lub pod wpływem stresu czy choroby  melanocyty ulegają osłabieniu i nie są w stanie wytworzyć dostatecznych ilości barwnika, tak więc prędzej czy później następuje proces siwienia. Barwnik (melanina) produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny, a ich wydajność jest różnorodna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy.

W obecnych czasach naznaczonych szybkim tempem życia w niezdrowym środowisku najczęstszą jednak przyczyną siwienia jest jednak stres stąd bezduszne rzesze specjalistów HR na rozmowach kwalifikacyjnych coraz częściej zerkają na nasze włosy.

Co zastosować na siwe włosy?

Wyrywanie siwych włosów może zapobiec rozsiewaniu się siwizny na włosy sąsiednie jednak ma sens tylko wtedy, gdy jest ich bardzo mało i nie pojawiły się zbyt wcześnie.

Naukowcy badający problem dowiedli, że zbyt duża ilość, nadtlenku wodoru, czyli popularnej wody utlenionej wytwarzającej się w mieszku włosa blokuje wytwarzanie melaniny. Skutkiem jest wybielanie włosa - skoncentrowana woda utleniona to składnik dekoloryzatorów odbarwiających włosy na srebrny blond oraz składnik różnego rodzaju wybielaczy, np. do zębów. Procesy powstawania wody utlenionej w mieszku włosa i odbarwiania melaniny mogą hamować enzymy katalazy oraz MSR a i MSR b. Jeśli jednak te nie są dostatecznie aktywne lub jest ich niedobór lub brak to następuje siwienie.

siwe włosy

Jeśli sprawdziliśmy stan naszego zdrowia i nic nie wskazuje na to aby to ono było odpowiedzialne za szron na naszych skroniach to warto zwrócić uwagę na enzymatyczny aktywator koloru Natural Efekt w płynie.  Dzięki Natural Efekt włosy nie wyglądają jak malowane, nie pojawiają się odrosty, aktywator jest prosty w użyciu (płyn w sprayu), nie niszczy włosów, a wręcz dodaje im blasku i sprężystości charakterystycznej dla włosów ludzi młodych, zapobiega łupieżowi i to co najważniejsze Natural Efekt przywraca młodzieńczy kolor siwym włosom stopniowo i dyskretnie tak, że osoby z otoczenia zauważą zmianę wyglądu odmłodzenie ale najprawdopodobniej nie będą w stanie wskazać dlaczego. Stąd po Natural Efekt sięgają głównie mężczyźni i kobiety ceniący sobie naturalny wygląd.

Więcej informacji o Natural Efekt pod linkiem http://agwaya.com/2013/11/natural-efekt-innowacyjny-aktywator-przywracajacy-kolor-siwym-wlosom/

Mając siwe włosy i chcąc zmniejszyć od wewnątrz podatność na siwienie warto też zmodyfikować swoją dietę i wdrożyć odpowiednią suplementację. Oto co może nam znacząco w tym pomóc:

-picie koktajlu z kiszonych kiełków bogatego w enzymy, przepis pod linkiem http://agwaya.com/2013/12/dlaczego-66-letnia-karyn-calabrese-nie-ma-siwych-wlosow/

-suplementacja witaminami z grupy B zwłaszcza B5, a także B12 i B6;

- suplementacja miedzią i tlenkiem cynku;

- jedzenie zielonych liści i zielonych warzyw bogatych w chlorofil;

-jedzenie większej ilości surowych warzyw i owoców;

- sok z czerwonych buraków;

-dieta przywracająca równowagę mikroorganizmów w jelitach;

-redukowanie stresu poprzez kontakt z naturą, wysiłek fizyczny i właściwą organizację, a zwłaszcza stabilizację życia zawodowego i prywatnego ( rodzinnego).