Gigantyczne odkrycie: każdą komórkę można cofnąć do stanu macierzystego – INTERIA.PL

137''

Odkrycie uczonych (John B. Gurdon i Shinya Yamanaka) otwiera drogę do modyfikacji dorosłych komórek w ten sposób, że powstają z nich komórki macierzyste. – Nasze komórki zawierają komplet chromosomów, wszystkie zawierają pełną informację genetyczną, jednak wykorzystują tylko część tej informacji – powiedział.

Odkrycie Yamanaki – wyjaśnił prof. Stępień – polega na tym, że za pomocą prostej procedury, czyli manipulacji czterema genami „te dorosłe komórki, które wydawałoby się, że na zawsze są skazane na bycie komórka mięśniową, komórką wątroby czy komórką skóry można odmłodzić”.
- Jest to coś zupełnie niezwykłego, coś co jeszcze wiele lat temu wydawało się mało możliwe. Okazało się, że plastyczność genów i fakt, że w każdej komórce mamy wszystkie geny pozwala na taką operację. Równie fascynujące jest to, że jest to procedura bardzo prosta – zaznaczył uczony.

Czytaj więcej Prof. Piotr Stępień: To jest gigantyczne odkrycie – Fakty w INTERIA.PL.

 

 

 

Fot. Photofanka

Zobacz również:

Bioexpand – ubranie biomagnetyczne, które chroni i działa jak biozasilacz!                                            http://polskatoty.pl/blog/2012/07/20/bioexpand-%E2%80%93-ubranie-biomagnetyczne-ktore-chroni-i-dziala-jak-biozasilacz/