Szkoły zawodowe i technika. To po nich znajdziesz pracę – Gazeta Prawna!

Szkoły dające zawód zaczęły znowu przyciągać młodych. Po latach stagnacji wzrosła liczba ich uczniów. Nie tylko poprzez wzrost bezrobocia wśród absolwentów uczelni wyższych, ale i przez zmianę mentalności dyrektorów tych szkół.

Zarówno przedstawiciele uczelni wyższych, jak i szkół średnich narzekają, że niż demograficzny spustoszył klasy i sale wykładowe. Są jednak szkoły, który zupełnie tego nie odczuwają – to praktycznie wszystkie technika i duża część zawodówek. O ile w ostatniej dekadzie liczba kształcącej się w nich młodzieży kurczyła się w zastraszającym tempie, to w tym roku mamy do czynienia z pierwszym odbiciem.

Z danych biur edukacji w Warszawie, Krakowie i Gdańsku wynika, że liczba uczniów w tamtejszych średnich szkołach technicznych i zawodowych wzrosła w tym roku o 7 – 11 proc. Takiego wyniku nie odnotowano od 2000 roku. W skali całego kraju wzrost wynosi ok. 5 proc. – szacują eksperci. Ich zdaniem ten wzrost popularności ma bezpośredni związek z rosnącym bezrobociem wśród absolwentów wyższych uczelni. Ale nie tylko. Trendowi przysłużyła się również zmiana myślenia w samych szkołach zawodowych – coraz częściej dostosowują się one do potrzeb lokalnych rynków pracy. Otwierają klasy uczące nowych specjalności czy zabiegają o sponsorów, którzy wyposażą pracownie w nowy sprzęt. Coraz częściej zdarza się też, że aby przyciągnąć uczniów, prywatne zawodówki czy technika inwestują w komercyjną reklamę.

Czytaj więcej >> Szkoły zawodowe i technika. To po nich znajdziesz pracę – Edukacja – Gazeta Prawna – partner pracodawcy, narzędzie specjalisty.

 

 

 

Fot. Photofanka

Zobacz również:

Bioexpand – ubranie biomagnetyczne, które chroni i działa jak biozasilacz!                                            http://polskatoty.pl/blog/2012/07/20/bioexpand-%E2%80%93-ubranie-biomagnetyczne-ktore-chroni-i-dziala-jak-biozasilacz/