Wpływ internetu na rozwój młodych ludzi

Raport Pew Center przedstawia w związku z […]

Raport Pew Center przedstawia w związku z rozwojem internetu, apokaliptyczne i idealistyczne wizje społeczeństwa tworzonego przez pokolenie dzisiejszej młodzieży.

Dzieci i nastolatki, które spędzają dużo czasu w internecie, będą myśleć i działać inaczej niż my. Wyrosną na multitaskerów,
będą w stanie robić dużo rzeczy na raz,
łatwo odnajdywać odpowiedzi na trudne pytania,
uczyć się więcej i
bez trudu korzystać z „grupowej inteligencji” za pośrednictwem internetu.
To jest pozytywna wizja, podzielana przez 55% ekspertów i naukowców z dziedzin internetu, mediów i nowych technologii, których przepytał ośrodek Pew Center we współpracy z Elon University.

Negatywna wersja przyszłości, którą prognozuje 42% ekspertów, przedstawia pokolenie ludzi, którzy
nie potrafią się skoncentrować,
nie umieją cierpliwie czekać i oczekują natychmiastowych rezultatów,
w związku z czym nie mają motywacji do podejmowania działań długofalowych.
Nowa generacja straci umiejętność krytycznego myślenia i głębokiej analizy,
bo przyzwyczai się do dostawania na talerzu gotowych, prostych odpowiedzi.
Młodzi nie będą dobrzy w komunikacji twarzą w twarz, ponieważ za bardzo będą polegali na Internecie i urządzeniach mobilnych.
Pozytywna wizja nowego społeczeństwa przewiduje powstanie umiejętności grupowego rozwiązywania problemów poprzez współpracę (wykorzystanie crowd-sourcing-u). Ogromne zasoby wiedzy, dostępne dla każdego, zmienią sposób podejmowania decyzji życiowych.

Apokaliptyczny obraz serwują sceptycy: ludzkość pogrąży się w stagnacji, bo młodym zabraknie motywacji do podejmowania długoterminowych akcji wymagających większego wysiłku. Społeczeństwo podzieli się na tych, których umysły poradzą sobie z tempem i wyzwaniami elektronicznego świata oraz na tych, którzy będą zdolni jedynie konsumować zdobycze technologii w formie płytkiej rozrywki.