Sfora.pl – Kraj na granicy wojny domowej. Z powodu cen paliwa

Prawdziwą furię wśród Nigeryjczyków wywołała informacja, że rząd wycofuje się z dopłat do paliwa. „Decyzja władz spowodowała, że ropa i benzyna podrożały w tym kraju co najmniej dwukrotnie. Przez kilka godzin stacje benzynowe wstrzymały sprzedaż, ponieważ nie wiedziały jaką cenę ustalić” – donosi BBC. 

Obecnie litr benzyny w Nigerii kosztuje 0,86 dolara. Wcześniej było to 0,40 dolara. Nigeryjczycy obawiają się, że za wzrostem ceny paliwa pójdą inne podwyżki. Nigeria ma słabo rozwiniętą sieć kolei, więc ludzie poruszają się po kraju wyłącznie samochodami, autobusami oraz motocyklami. Większość Nigeryjczyków kupowała paliwo do generatorów, bo tylko tak mogą sobie zapewnić prąd w mieszkaniach. Do tej pory nigeryjska benzyna była najtańsza w regionie, dlatego ludzie masowo przemycali ją za granicę i sprzedawali z zyskiem – wyjaśnia BBC.

Organizacje broniące prawa człowieka obawiają się, że w Nigerii może dojść do wojny domowej. Nastroje wśród ludzi są coraz gorsze. Nigeryjczycy już teraz sprzeciwiają się nowym władzom. Do tego dochodzi jeszcze konflikt na tle religijnym, między chrześcijanami a islamistami – informuje BBC

Nigeria posiada jedne z największych złóż ropy w Afryce, ale jej nie przetwarza i gotowe paliwo musi sprowadzać.

Czytaj więcej >> Sfora.pl – Kraj na granicy wojny domowej. Z powodu cen paliwa – Świat.