Operacje plastyczne droższe o VAT – rp.pl

Zwolnione z VAT są zabiegi lecznicze. Opodatkowane zaś operacje plastyczne, które mają na celu tylko poprawę wyglądu czy samopoczucia. To nie wystarczy do zastosowania zwolnienia z VAT. Fiskus twierdzi bowiem, że nieopodatkowane są tylko operacje plastyczne o charakterze rekonstrukcyjnym (mające na celu przywrócenie kształtu czy wyglądu) przeprowadzane po urazie bądź chorobie. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Z ustawy o VAT wynika, że zwolnione z podatku są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Co z korzyściami dla psychiki?

– Polskie przepisy budzą duże wątpliwości. Kontrowersyjne są też interpretacje fiskusa, który twierdzi, że zabiegi mające na celu poprawę zdrowia psychicznego pacjenta powinny być opodatkowane – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w KDA Audyt Grupa Sarnowski & Wiśniewski. – W ustawie nie ma przecież rozbicia na sferę duchową i fizyczną. Zwolnione z VAT są wszystkie usługi służące poprawie zdrowia.

Czytaj więcej >> Operacje plastyczne droższe o VAT | rp.pl.