Konstruktorzy z WAT zarabiają na innowacjach – rp.pl

Akademia wciąż kształci 9,5 tys. studentów, ale tajną bronią  uczelni są dochodowe laboratoria. Najnowsze, służące badaczom technik termowizyjnych czy twórcom nowych materiałów, wyposażono ostatnio w najnowszą aparaturę, która  umożliwia nie tylko testowanie projektowanych urządzeń i doskonalenie prototypów ale też produkowanie unikalnych wyrobów w krótkich seriach. 

Najwięcej zleceń wciąż płynie ze zbrojeniówki. Konstruktorzy z ul. Kaliskiego modernizują np. głowicę naprowadzającą polskiego stingera – rakiety Grom. To w laboratoriach WAT wzięły początek celowniki i głowice obserwacyjne wykorzystujące technologie nokto- i termowizyjne, produkowane w warszawskim Przemysłowym Centrum Optyki. W ramach programu zrealizowanego z Europejską Agencją Obrony powstał fluoroscencyjny lidar, laserowe urządzenie które potrafi zdalnie, z odległości kilometrów wykrywać skażenia chemiczne i biologiczne. We Francji i Szwecji już trwają testy polskich detektorów: będzie je można wykorzystywać np. do ochrony  piłkarskich stadionów.

W WAT powstają nowe generacje  fotouczulaczy – medycznej aparatury do diagnozowania i leczenia raka stosowane już w kilkunastu klinikach. Technologicznym hitem jest tworzony we współpracy ze śląską spółką Wasko narodowy szyfrator -  urządzenie do ochrony kryptograficznej  elektronicznych transmisji ściśle tajnych danych. WAT kontynuuje program budowy lekkiego, dwumiejscowego  samolotu patrolowego Osa dla policji – ma być produkowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy. Współtworzy też dla radomskiej Fabryki Broni Łucznik, system modułowych karabinków automatycznych -  a z WB Electronics i gdyńską  Hydromegą konstruuje całą rodzinę wojskowych, zdalnie sterowanych robotów inżynieryjnych i transportowych.

Czytaj więcej >> Konstruktorzy z WAT zarabiają na innowacjach | rp.pl.