Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T. Co to jest?

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Naziemna telewizja cyfrowa poza zwiększeniem ilości programów oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także umożliwia dodanie dodatkowych komponentów, takich jak wiele ścieżek dźwiękowych, w tym także dźwięk przestrzenny, szczegółowy przewodnik po programach (EPG). Autor: Jan Gogusty

Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T Co to jest DVB-T?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Jakie są korzyści z DVB-T?

Lepsza jakość obrazu i dźwięku. Emisja cyfrowa zapewnia perfekcyjną jakość obrazu i dźwięku najczęściej w standardzie HD. Oglądając cyfrowy obraz nie uświadczysz „śnieżenia”, które często powoduje dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawisko nie występuje. Również dźwięk w DVB-T przesyłany jest cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy dźwięk Dolby Digital.

Większa liczba kanałów Nadajniki dzięki emisji cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych i radiowych w obrębie jednego kanału. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Funkcję dodatkowe Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG (elektroniczny przewodnik po programach) To szybkie i proste wyszukiwanie programów telewizyjnych i radiowych na ekranie telewizora. Kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

VoD (wideo na życzenie) Kochasz kino? Z niecierpliwością czekasz na kolejne odcinki swoich ulubionych seriali? Telewizja cyfrowa daje możliwość skorzystania z usługi wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Dzięki funkcji VoD możesz w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziesz chciał.

PVR (personal video recorder) Już nie trzeba spieszyć się do domu, aby obejrzeć interesujący program. Posiadając tuner z wbudowanym dyskiem twardym możesz nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, aby potem w łatwy sposób zarządzać nimi.

Jaki odbiornik należy posiadać aby odebrać DVB-T?

telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T inne urządzenia (odtwarzacze multimedialne) z możliwością odbioru DVB-T. anteny umożliwiające odbiór DVB-T

Ważne: W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (h.264). Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiający dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.

Co trzeba zrobić, żeby odbierać telewizję cyfrową?

Jeżeli znajdujesz się w zasięgu nadajnika, który nadaje programy cyfrowe i posiadasz urządzenie pozwalające na odbiór telewizji DVB-T wystarczy dostroić odbiornik i bez dodatkowych opłat możesz oglądać telewizję wysokiej jakości do tej pory dostępną tylko z odbiorników satelitarnych.

Więcej informacji można znaleźć na poniższej stronie