Dramatyczny apel o pomoc dla bezdomnych – nie bądź obojętny, podaj dalej!

fot. Photofanka

Zima to trudny okres dla bezdomnych. Niektórzy z nich nie przetrwają do wiosny. Zamarzną z wychłodzenia. Bezdomnych przybywa. 

W pobliskim mi markecie bezdomni przychodzą się ogrzać. Wiele razy widziałam jak niektórzy z nich dojadali resztki jedzenia po ludziach zostawione na stolikach w marketowym barze. Ubrania w jakich chodzą są bardzo liche. Innych nie mają możliwości zdobyć nawet w punktach, gdzie udzielana jest pomoc bezdomnym. Wielu z nich nie chce iść do noclegowni. Niektórzy z powodu uzależnienia od alkoholu ale nie tylko, czasami pragną odrobiny wolności, w noclegowniach zimą panują przepełnienia.

Wielu często mówi, że ludzie Ci mogliby wyjść z bezdomności gdyby nie nałóg. Historie bezdomnych jednak często kryją dramatyczne wydarzenia, w których nałóg wcale nie gra głównej roli a jest jedynie próbą zapomnienia tego, co dla nich bardzo często bolesne. Czasami dramaty okazują się dla ludzi zbyt ciężkie do udźwignięcia. Dlatego apelujemy do tych z Państwa, którzy mają możliwość pomocy tym ludziom. Najbardziej przydatna dla bezdomnych może być ciepła odzież i żywność a także suplementy wspomagające przy przeziębieniach jak witamina c, propolis, aspiryna itp. Jeśli bezdomny jest człowiekiem uzależnionym to dawanie pieniędzy mija się z celem gdyż pierwsze co zrobi to pójdzie i kupi sobie puszkę piwa. Z odzieży najbardziej przydatne są takie rzeczy jak ciepłe kurtki, kombinezony narciarskie, ciepłe buty, swetry, czapki.

Żywność tylko taka, którą da się zjeść bez przygotowywania. Często słyszy się, że biedni ludzie mają w Polsce zapewnioną wystarczającą pomoc socjalną. Znany ekonomista Krzysztof Rybiński twierdzi jednak, że 70 proc. pomocy socjalnej  w postaci różnych zasiłków trafia do ludzi średnio lub nawet bardzo zamożnych, którzy tej pomocy nie potrzebują. Kiedy zapytałam bezdomnego z jakiego wsparcia korzysta to powiedział mi, że czasami chodzi na posiłek do sióstr zakonnych a czasami musi z numerkiem czekać na posiłek wydawany przez jakiś związek wyznaniowy, nie pamiętam nazwy. Dlatego apelujemy do państwa, jeśli na waszej drodze zobaczycie człowieka bezdomnego to jeśli macie taką możliwość pomóżcie, jeśli nie to chociaż zapytajcie sąsiadów i znajomych.

Jeśli widzicie bezdomnego śpiącego na zewnątrz a temperatura powietrza jest niska to należy zawiadomić straż miejską lub policję. W innym razie sen ten może zakończyć się tragicznie.

Proszę, przekazujcie ten apel dalej.

fot. Photofanka

fot. Photofanka

fot. Photofanka