„Bild”: Niemcy i Francja za włączeniem Polski do nowego paktu stabilności – Forsal.pl

„Merkel i Sarkozy pracowicie przygotowują europrzewrót: własny traktat dla większej stabilności euro, pisany wyraźnym niemieckim charakterem pisma, który podpiszą również inne państwa euro i UE” – albo i nie podpiszą” – informuje „Bild”.

„Aby uniknąć zarzutów o hegemonię i podziału UE, +Merkozy+ (skrót od nawisk Merkel i Sarkozy – PAP) starają się pozyskać między innymi Polskę i Szwecję, które mogłyby się przyłączyć jako kraje spoza strefy euro” – pisze gazeta, dodając, że przywódcy Francji i Niemiec raczej nie uwzględniają w swych planach zdania Komisji Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Według dziennika traktat będzie dotyczył reform systemu emerytalnego i podatków, polityki oszczędnościowej i wprowadzenia „hamulca zadłużenia”, czyli maksymalnej granicy długu państwa oraz wzajemnej kontroli. Niemcy miałyby zgodzić się na to, by Europejski Bank Centralny kupował w przyszłości obligacje państw z problemami zadłużenia.

Czytaj więcej >> „Bild”: Niemcy i Francja za włączeniem Polski do nowego paktu stabilności | Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse.