Bank Światowy: Politycy i urzędnicy z całego świata defraudują rocznie 40 mld euro – Forsal.pl

Pięcioro naukowców na zamówienie Banku Światowego w ramach projektu „The Puppet Masters” („Władcy marionetek”) przeanalizowało 150 najbardziej bulwersujących przypadków defraudacji, dzięki którym nieuczciwym politykom udało się wyprowadzić z ojczyzn równowartość 56,4 mld dol.

To tyle, ile w ciągu roku wytwarzają gospodarki Białorusi i Luksemburga, albo 70 proc. tegorocznych wpływów do polskiego budżetu. Oczywiście 150 ujawnionych przypadków to tylko czubek góry lodowej. Według innych analiz Banku Światowego tylko na szwajcarskich kontach leży 150 mld dol., które zostały w nielegalny sposób wyprowadzone przez polityków i urzędników.

Dlaczego akurat szwajcarskich? To nie państwa Trzeciego Świata przodują w handlowaniu swoim dobrym imieniem w zamian za zyski z lokowania podejrzanej gotówki we własnych bankach. Bez wielkiej trójki, na którą poza Szwajcarią składają się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, defraudacje na tak olbrzymią skalę nie byłyby możliwe. 118 osób skazanych lub oskarżonych za opisane w raporcie przestępstwa wykorzystywało w swoich schematach 817 utworzonych specjalnie w tym celu firm. Spośród nich 161 miało siedziby w Wielkiej Brytanii i jej pięciu koloniach. 102 firmy zarejestrowano w USA.

Czytaj więcej >> Bank Światowy: Politycy i urzędnicy z całego świata defraudują rocznie 40 mld euro | Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse.