Tygodnik ANGORA – wszystkie gazety w jednej

okładka gazety

Przegląd świat


Iran pracował nad bombą atomową – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zawiera udokumentowane informacje wywiadowcze i wyniki badań, świadczące o prowadzeniu przez Teheran „wszelkich aspektów prac badawczych”, łącznie z wyposażeniem pocisku rakietowego w głowicę bojową. Mówi się o wojnie prewencyjnej z użyciem lotnictwa. Zamilkli utytułowani osobnicy, twierdzący, że nie ma ze strony Iranu zagrożenia, a tarcza antyrakietowa jest obsesją G. W. Busha i krwiożerczych
wojskowych.

Strefa euro weszła w spiralę śmierci – zauważył „The Economist”. Nadchodzi bowiem wielkimi krokami krach gospodarki włoskiej, a inwestorzy uciekają od słabnących obligacji Francji, Irlandii, Hiszpanii i Belgii. – W końcu coś złego się jednak zdarzy i któraś gospodarka euro ugnie się na skutek prawdziwego exodusu banków i odpływania kapitału. I w tym właśnie momencie kraj ten wypadnie z grupy euro. Co będzie dalej – nie wiadomo, ale „nie będzie to ładne”. Czy ktoś mógłby podrzucić egzemplarz
„Economista” (oczywiście przetłumaczony na nadwiślański język) polskim miłośnikom euro?

Chamstwo rosyjskich władz nie zna granic. W piśmie do Trybunału w Strasburgu specyficznie uzasadniono, dlaczego rodzinom ofiar katyńskich nie należy się żadne zadośćuczynienie finansowe: – Krewni ofiar katyńskich nie cierpieli po stracie bliskich, bo i tak ich nie znali. Wcześniej, moskiewski sąd stwierdził, że pomordowani byli „szpiegami i terrorystami”.

Aż do 21,52% wzrosło bezrobocie w Hiszpanii – policzył tamtejszy Urząd Statystyczny. Jest to najwyższa stopa w Unii Europejskiej. Bez pracy pozostaje ok. 5 mln osób. Rząd upiera się, że sytuacja jest „dramatycznym rezultatem redukcji zatrudnienia w administracji na szczeblu regionalnym i lokalnym”. No cż, ważniejsze były lewicowe eksperymenty społeczne ze związkami gejowskimi i prawami dla małp człekokształtnych.

Premierowi Wielkiej Brytanii postawił się prezydent Ghany John Atta-Mills. Cameron zapowiedział, że jednym z warunków udzielania pomocy będzie stosunek państw afrykańskich do homoseksualizmu. Na ten dość ordynarny szantaż Atta-Mills oznajmił, że jego kraj nie przyjmie pomocy, pod takim warunkiem. – Jesteśmy już zmęczeni wysłuchiwaniem tych wykładów – dorzucił prezydent Ugandy. A właściwie, co ma pomoc gospodarcza do pederastii?

BOHDAN MELKA

Przeglad kraj

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka „znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno – antykoncepcyjnego” – tę informację potwierdził warszawski sąd. Proces za to sformułowanie Nowicka wytoczyła katolickiej publicystce Joannie Najfeld.  Uzasadnienie wyroku wyciekło, mimo utajnienia procesu. Oficjalnego odtajnienia zażądali posłowie Stanisław Żelichowski i Jarosław Gowin, by dowiedzieć się, czy Nowicka nie prowadziła nielegalnego lobbingu na rzecz firm farmaceutycznych.

Nieprawdą jest jakoby minister finansów Jan Vincent Rostowski przeprowadził nas suchą stopą przez pierwszą falę kryzysu  – rzucił w rozmowie z portalem Money,pl  prof. Witold Modzelewski, współtwórca polskiego systemu podatkowego.  – Kiedy obejmował urząd nasz dług sięgał 500 mld zł, a teraz przekracza 800 mld zł. Zadłużyliśmy się tak potwornie, a efekt tego nie widać. Rostowski nie zrobił praktycznie nic, by zmienić tę sytuację. Samo ma się zrobić!
ZUS tonie – alarmują analitycy państwowego ubezpieczyciela. Tylko w tym roku na emerytury zabrakło 40 miliardów zł. W 2013 r. będzie trzeba pożyczyć już 57 miliardów zł, a potem co najmniej 65 mld rocznie.
Wchodzi w życie nowe prawo o eksmisjach. Komornik będzie mógł usunąć do noclegowni lub schroniska osoby: 1. z wyrokiem za znęcanie się nad rodziną, 2. rażąco wykraczające przeciwko porządkowi domowemu (np. głośne libacje alkoholowe), 3. osoby, zajmujące samowolnie  pusty lokal. W takich przypadkach nie będzie okresu ochronnego (od1 listopada do 31 marca).
Większość Polaków (52%) nie myśli o odkładaniu pieniędzy na przyszłą emeryturę – wynika z badań Pentora. Zarobione pieniądze wydajemy na bieżącą konsumpcję, a jedynie 7% rodaków regularnie oszczędza. Żaden z badanych nie zadeklarował, że zostaje mu ponad pł pensji. Rozrzutności Polaków w dobie kryzysu dziwi się zagraniczna prasa.
Pobiliśmy niechlubny rekord UE – zżyma się Dziennik Polski. W Polsce zdarzają się 2 katastrofy budowlane dziennie. Nic dziwnego, w ostatnich latach 87 razy nowelizowano prawo budowlane a na jednego inspektora nadzoru przypada statystycznie 1500 spraw (5 kontroli dziennie w 3 rżnych gminach). Jakie prawo, takie państwo.
Około 95%, badanych przez CBOS, Polaków deklaruje się jako katolicy, 92% uznaje siebie za osoby wierzące, a ponad 50% regularnie praktykuje religijnie.

Nudno było podczas uroczystej odprawy wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Pewnie dlatego prezydent Komorowski włożył coś do ust, co sfilmowała kamera TVN24. Raczej był to tik tak, niż guma Donald.

BOHDAN MELKA
ZBIGNIEW NATKAŃSKI

www.angora.com.pl