Solaris ma sposób na drogie paliwo – money.pl

 

- Nie ma się co oszukiwać, paliwa kopalne są na wyczerpaniu i będą coraz droższe. Dlatego uważamy, że przyszłość należy do pojazdów napędzanych energią elektryczną – mówi Krzysztof Olszewski, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej Solaris Bus&Coach. Twierdzi on również, że jedną z najlepszych rzeczy, jakie spotkały jego firmę, było zarzucenie pomysłu wejścia na giełdę.

Money.pl: Podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego w Kielcach odbyła się polska premiera Solarisa Urbino Electirc, czyli autobusu napędzanego wyłącznie energią elektryczną. Czy będzie zainteresowanie takim produktem w kraju i w Europie?

Krzysztof Olszewski: Po polskiej premierze tego autobusu trzech klientów od razu wyraziło zainteresowanie. To niezły wynik, zważywszy na to, że jest to zupełnie nowa technologia, a co za tym idzie, autobus elektryczny jest znacznie droższy niż te z tradycyjnymi napędami.

Jest on również nieco cięższy i ma mniejszy zasięg. Zamiast średnio 380 kilometrów na jednym tankowaniu, może jak na razie przejechać 100 km na jednym ładowaniu baterii. Ale to się wkrótce zmieni. Już teraz pracujemy nad zmniejszeniem wagi pojazdu, a baterie będą miały też coraz dłuższą żywotność i większą pojemność. Co za tym idzie, autobus będzie mieć większy zasięg. Na razie jest to dość trudny rynek, który należy wykreować.

Cały wywiad pod linkiem poniżej

Czytaj więcej >> Solaris ma sposób na drogie paliwo.