Rząd Grecji poparł referendum ws. planu ratunkowego – Forsal.pl

 

Grecki rząd zebrany w nocy z wtorku na środę na kryzysowym posiedzeniu jednomyślnie poparł pomysł premiera Grecji Jeorjosa Papandreu, by jak najszybciej zorganizować referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Aten – poinformował rzecznik gabinetu Elias Mosialos. Referendum może odbyć się już w grudniu.Porażka referendum, w którym naród zdecyduje, czy bierze drugi bailout, oznacza porzucenie euro. W ten sposób zostanie opracowana procedura opuszczenia unii walutowej. Dziś traktaty UE tego nie przewidują.Zgoda na drakońskie warunki, na jakich Bruksela finansuje Ateny, albo wyjście ze strefy euro: przed takim wyborem staną w styczniu Grecy. 

Europa zaskoczona decyzją greckiego rządu. Kryzys w Grecji będzie tematem nadzwyczajnych konsultacji, które odbędą się w środę 2-ego listopada we francuskim Cannes, przed rozpoczęciem szczytu G20 – poinformował we wtorek rząd w Berlinie.

Francuska prasa: Grecja włamała się do strefy euro ze sfałszowanymi rachunkami finansów publicznych, mając reputację państwa bez dyscypliny podatkowej i nieskutecznego pod względem administracyjnym – pisze „Le Figaro”.»