Oto 5 powodów, dla których Stany Zjednoczone nie zaatakują Iranu – Forsal.pl

 

Mimo twardej retoryki USA jest 5 powodów, dla których nie zaatakują one Iranu – pisze amerykański portal RealClearPolitics.

Po pierwsze USA niechętnie uciekają się do inwazji na dużą skalę, jeśli nie mają mandatu ze strony jakiejś organizacji międzynarodowej a Rosja i Chiny zawsze sprzeciwiają się nakładaniu sankcji na Teheran.

Po drugie wojna „wypaliłaby jeszcze większą dziurę w budżecie” USA.

Po trzecie nie byłoby to „kierowaniem z tylnego siedzenia”, czyli taktyką, którą obrała administracja USA podczas interwencji w Libii.

Po czwarte trudno byłoby Ameryce pozostać nadal przyjaciółką irańskich tzw. „zielonych” przeciwników reżimu, którzy protestowali w 2009 roku przeciw ponownemu wyborowi na prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Inwazja oznaczałaby nieuchronne ofiary wśród ludności cywilnej, a więc koniec poparcia irańskiej opozycji dla USA.

Po piąte  kontratak Iranu wymierzony byłby w najczulszy punkt światowego przemysłu – dostawy ropy naftowej, której 20 proc. transportuje się przez cieśninę Ormuz. Irańczycy postaraliby się ją zablokować, ceny ropy poszybowałyby w górę.

 

Czytaj więcej >> Oto 5 powodów, dla których Stany Zjednoczone nie zaatakują Iranu | Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse.