Kiedy wymrze Rosja? – niezalezna.pl

 

Eksperci z berlińskiego Instytutu Ludności i Rozwoju przedstawili raport „Znikające światowe mocarstwo”„W Berlinie prognozują demograficzny krach Rosji, jedyna nadzieja w imigrantach” – podsumowuje serwis newsru.com.

Według niemieckich demografów, do 2030 roku ludność Rosji zmniejszy się o 15 mln (w 2010 roku wynosiła prawie 142 mln), a do 2050 roku – mimo przypływu imigrantów – kraj spadnie na 14. miejsce na świecie pod względem liczby mieszkańców. Wtedy w Rosji nie będzie mieszkać więcej niż 116 mln ludzi – pisze onet.pl – Do 2030 roku będzie również mniej dzieci, zdrowych pracowników, a więcej ludzi starszych.

Głównymi powodami tej tendencji spadkowej jest wysoka śmiertelność, szczególnie mężczyzn, związana z chorobami układu krążenia i nadużywaniem alkoholu. Demografowie wskazują również na wysokie wskaźniki zachorowań na choroby takie jak AIDS czy gruźlica. Ich zdaniem nawet napływ imigrantów nie będzie w stanie odwrócić tego niekorzystnego ogólnego trendu, choć z drugiej strony to właśnie dzięki imigrantom być może uda się zagospodarować odległe zakątki kraju, gdzie panują ciężkie warunki do życia.

Rosja ma największe terytorium wśród państw świata, lecz pod względem ludności zajmuje dopiero dziewiąte miejsce.

 

Czytaj więcej >> Kiedy wymrze Rosja? | niezalezna.pl.