Dwugłos o HR i agencjach doradztwa personalnego.

Dyskusja przetoczyła się na łamach Nowego Ekranu. Oba […]

Dyskusja przetoczyła się na łamach Nowego Ekranu. Oba teksty rozdziela pewien okres czasu a przedstawione zostają teraz, jako że późna jesień jest, z reguły gorącym okresem zarówno dla tych co poszukują pracy jak i tych co poszukują pracowników.

Najpierw pojawił się gorzki tekst, na temat polskich agencji doradztwa personalnego: Co się dzieje z twoim CV ? - pirx.nowyekran.pl/post/13060,co-sie-dzieje-z-twoim-cv

Podstawowym zarzutem jest niekompetencja rekruterów z sektora IT. Zdaniem autora, osoby dobierające specjalistów wykazują zerową wiedzę o dziedzinie, której to dotyczy. Przykład pokazuje brak umiejętności skojarzenia wymagań klienta z przedstawionym CV. Niemerytoryczne kryteria … Co nie przeszkadza sięgać im po pieniądze klienta. Lista zarzutów jest długa… Następuje też porównanie ogłoszeń z pracą (w tym sektorze) w Polsce i USA. Pada wręcz sformułowanie: „Polski sektor HR jest chory. Przynajmniej z mojej perspektywy.”

will code Java for food

Odpowiedzią jest zamieszczony również na Nowym Ekranie tekst profesjonalistki z zakresu HR: Headhunter – kto to taki i czy warto z nim rozmawiać - headhunter.nowyekran.pl/post/19019,headhunter-kto-to-taki-i-czy-warto-z-nim-rozmawiac

Tam z kolei pokazana jest praca profesjonalistów Human Resources z ich perspektywy. A więc nieco inaczej. Przedstawione jest wewnętrzne funkcjonowanie procesu rekrutacji oraz role profesjonalnego headhuntera.

Autorka zwraca też uwagę, że „W naszym kraju prawdziwych headhunterów jest stosunkowo niewielu biorąc pod uwagę ponad 3200 firm doradztwa personalnego (wg Rejestru Agencji Zatrudnienia).” oraz: „W Polsce słowo headhunter nabrało nieco kolokwialnego wydźwięku i często jest kojarzone z każdą osobą pracującą w agencji rekrutacyjnej, zarówno tej executive search jak i w każdej innej.”

Headhunter – kto to takiA jaka jest Wasza opinia ? Jakie były Wasze kontakty z agencjami rekrutacyjnymi ? (Zarówno ze strony pracodawcy jak i pracobiorcy.)