Tygodniowy przegląd Angora- wszystkie gazety w jednej

Przegląd świat

Tzw. świat zaakceptował z satysfakcją zabójstwo bez sądu Muammara Kadafiego. Na drastycznym nagraniu wideo zobaczyliśmy koniec dyktatora. Rannego, ale żywego, ciągniętego z półciężarówki przez grupę powstańców, bijących go i szarpiących za włosy. Dla lepszego efektu opublikowano informacje o gigantycznych pieniądzach na kontach bankowych Kadafiego. Martwy nic nie powie. Dla pewności zlikwidowano również synów Kadafiego.

Minęła 50 rocznica rozpoczęcia werbunku tureckich pracowników do pracy w Niemczech. Umowa międzypaństwowa przewidywała napływ młodych, nieżonatych Turków na czas określony. Po zezwoleniu na pobyt dłuższy, niż 2 lata oraz na łączenie rodzin populacja imigrantów zaczęła się zwiększać i dziś w Niemczech mieszka 2,5 mln osób pochodzenia tureckiego.

Pierwszy raz od zakończenia zimnej wojny Niemcy aresztowali rosyjskich szpiegów – parę małżeńska w średnim wieku. Kobietę zatrzymano podczas odsłuchiwania zaszyfrowanych informacji. Zdaniem ekspertów oboje są szpiegami jeszcze z epoki sowieckiej. Kontrwywiad od dawna alarmuje, że Rosja i Chiny zachowały w Niemczech niezwykle silne siatki agenturalne. Tym ruska chata bogata, co ukradnie agent tata.

Sprawca podpalenia i obsikania Koranu został uniewinniony przez francuski sąd apelacyjny. 31-letni internauta umieścił w internecie film, rejestrujący składanie samolotu ze stron Koranu, rzucenie go na symbol dwóch wież WTC, spalenie księgi i gaszenie pożaru moczem. Sąd uznał, że intencją sprawcy nie było „podżegania do dyskryminacji narodowościowej, rasowej i religijnej”.

Brytyjski minister gospodarki Vince Cable jest znany, jako nieubłagany wróg chciwych bankierów, rajów podatkowych, korporacji i posłów unikających opodatkowania. Tymczasem sam „zapomniał” o zaległości 15 tys. funtów za wydaną 2 lata wcześniej książkę. BBC wydusiła z niego przyznanie, że było to „wstydliwe niedopatrzenie”. Urząd podatkowy nie miał dlań żadnych względów i przysolił grzywnę 500 funtów. U nas niemożliwe.

Pewien pracownik biura nieruchomości z Manchesteru został ukarany obniżką pensji o 40% i degradacją w pracy za krytykę gejowskich ślubów. Ośmielił się zapytać, dlaczego geje niewierzący w Boga dążą do zawierania ślubów kościelnych. Problem w tym, że uczynił to na Facebooku i w czasie wolnym od pracy. Skojarzenia z rzeczywistością nazistowską lub komunistyczną są całkiem na miejscu.

BOHDAN MELKA

Przegląd kraj

Pełnymi garściami prezydent Komorowski rozdaje odznaczenia. W nadchodzącym roku zamierza nimi obwiesić ponad 180 tys. osób, w tym 70 -  Orderem Orła Białego. Wielkim problemem okazują się wstęgi, wstążki, kokardy i rozetki do odznaczeń, których potrzeba aż 180 tysięcy. Chcielibyśmy mieć tylko takie kłopoty…

100 milionów zł są dłużne pracownikom polskie firmy – informuje Państwowa Inspekcja Pracy i dodaje, że problem ten dotyczy już 13 tysięcy firm działających na polskim rynku pracy. Najwięcej nieprawidłowości inspektorzy PIP zauważyli w firmach handlowych. Pracodawcom, którzy nie płacą pensji grozi straszna kara – 30 tysięcy zł. Ale inspektorzy PIP rzadko ją nakładają, bo trzeba być człowiekiem.

Rzecznikiem dyscypliny klubu Ruchu Palikota został całkiem słusznie Wojciech Penkalski. Ma kompetencje, bo spędził w pudle ponad 2 lata m. in. za to, że „wspólnie i w porozumienie pobił człowieka kijem bejsbolowym i uderzał go nogami po całym ciele” oraz za „grożenie świadkowi w celu zmiany zeznań”.

Niezły pasztet przygotowali sędziowie  Sądu Najwyższego. Orzekli, że jeśli w celach przypada na więźnia mniej niż 3 metry kw., jest to naruszenie dóbr osobistych (Unia żąda 4 m). Wykorzystują to więźniowie, którzy dla zabicia czasu piszą skargi do sądu, żądając zadośćuczynienia. Sądy zwykle przyznają od 500 zł do 5 tysięcy zł odszkodowania. Tupeciarz z Lublina domagał się milionowego odszkodowania za spanie na materacu, po którym biegały myszy.

Załatwienie sprawy przez internet to w wielu urzędach fikcja – wynika z raportu MSWiA. Po przebadaniu 1601 urzędów administracji rządowej i samorządowej, okazało się, że mimo komputeryzacji urzędów i tak niemal nic nie można załatwić drogą internetową. Na urzędowe skrzynki elektroniczne w ciągu pierwszych 5 miesięcy bieżącego roku wpłynęło całe 7 dokumentów.

Grozi nam kara w wysokości ponad 4 mln euro dziennie, jeśli do końca 2015 r nie wypełnimy zobowiązań unijnych dotyczących jakości wody i modernizacji oczyszczalni ścieków – zagrzmiał Tadeusz Rzepecki, prezes Wodociągów Polskich. Zgodnie z przepisami UE każda aglomeracja powyżej 2 tysięcy mieszkańców musi być bowiem wyposażona w oczyszczalnię ścieków. Z Unii interesują nas tylko możliwości wyjazdu i pracy na zmywaku.

Oczekiwany z niecierpliwością projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje się m. in. zakaz przekazywania zwłok dla celów rozrywkowych, czyli np. na wystawy ludzkich ciał lub wykonywania z nich biżuterii, ureguluje kwestię rozsypywanie prochów, zatapianie zwłok w morzu oraz przechowywanie prochów zmarłych w domu.
BOHDAN MELKA
ZBIGNIEW NATKAŃSKI

http://www.angora.com.pl/