Nowe przepisy o testamentach zostały podpisane przez Prezydenta – portalspozywczy.pl

 

Możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu i zapisania konkretnych składników majątku konkretnym spadkobiercom – to najważniejsze zmiany w Kodeksie cywilnym, uchwalone w marcu przez parlament, a podpisane w czwartek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Najważniejsza ze zmian to możliwość ustanowienia przez testatora (spadkodawcę) „wykonawcy testamentu”.Spadkodawca, ustanawiając wykonawcę (lub wykonawców) testamentu, powierza w ich ręce zarządzanie firmą lub gospodarstwem rolnym - do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o nabyciu spadku przez uprawnione osoby.

Dzisiejsze przepisy Kodeksu cywilnego pozwalają zapisać majątek spadkobiercom w całości lub części na zasadzie procentowej. Później jednak obdarowani spadkiem muszą wnieść do sądu sprawę o nabycie spadku i samodzielnie dogadywać się, co kto odziedziczy.„Nowelizacja przewiduje, że spadkodawca będzie mógł zapisać konkretnie. Przykładowo: żonie mieszkanie, córce książki, synowi samochód, sąsiadowi kolekcję numizmatów itp.” – opowiada poseł Witold Pahl (PO).

Czytaj więcej >> Nowe przepisy o testamentach zostały podpisane przez Prezydenta – Serwis Prawo.