Szwajcarskie banki zmieniają oblicze!

fot. zbiory własne autora

Już nigdy nie będzie takiego lata, papieros nie będzie tak smaczny, wódka taka zimna i pożywna, a bezpieczeństwo bankowe tym, co za dawnych czasów… Autor: Druss

Szwajcarskie banki prawdopodobnie dojdą do porozumienia w sprawie zakrojonego na szeroką skalę amerykańskiego dochodzenia dotyczącego rajów podatkowych płacąc miliardy dolarów i przekazując dane tysięcy obywateli amerykańskich posiadających tajne konta, jak poinformowały dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii kończą negocjacje dotyczące ugody cywilnej w sprawach dochodzeń karnych obejmujących 11 instytucji finansowych, między innymi Credit Suisse Group, podejrzanych o udzielanie pomocy amerykańskim klientom w ukrywaniu pieniędzy przed urzędem podatkowym (Internal Revenue Service), jak poinformowało pięć osób znających treść rozmów i proszących o zachowanie anonimowości.

Szwajcaria, największy raj podatkowy dla pieniędzy pochodzących zza granicy, chce zakończenia nowych amerykańskich dochodzeń przy jednoczesnym zachowaniu trwającej od dziesięcioleci tradycji utrzymywania tajemnicy bankowej, jak powiedzieli informatorzy. Ich zdaniem, Stany Zjednoczone domagają się danych obywateli amerykańskich, którzy uniknęli zapłacenia podatków w Stanach Zjednoczonych i zobowiązania się szwajcarskich banków do zaprzestania udzielania takiej pomocy swoim klientom. W tym roku Szwajcaria zawarła porozumienia dotyczące nieopodatkowanych aktywów z Niemcami i Wielką Brytanią.

Szwajcaria chce zakończyć sprawę płacąc kwoty ustalone w ugodzie, tak jak zrobiła to w przypadku innych krajów – powiedział H. David Rosenbloom, doradca podatkowy Caplin & Drysdale Chartered z siedzibą w Waszyngtonie, który nie bierze udziału w rozmowach. – Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to pieniądze nie są tu kwestią zasadniczą. Chodzi o to, żeby prawo obowiązywało jednakowo wszystkich podatników.

Szwajcaria chce przedstawić 10 listopada projekt ostatecznego porozumienia komisji spraw zagranicznych izby wyższej parlamentu, jak twierdzi osoba zaznajomiona ze sprawą. Informatorzy powiedzieli też, że liczba banków, które zapłacą, żeby sfinalizować negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, może być większa niż 11 instytucji, których dotyczy dochodzenie.

Zgodnie z porozumieniami uzyskanymi w tym roku z Niemcami i Wielką Brytanią dotyczącymi nieopodatkowanych aktywów, nazwiska klientów nie zostały ujawnione. Stany Zjednoczone domagają się, żeby Szwajcaria ujawniła dane z kont klientów i ostatecznie banki mogą zostać zmuszone do przekazania danych z około 5 do 10 tysięcy kont, jak powiedzieli informatorzy. Dodali też, że nie doszło jeszcze do podjęcia ostatecznych postanowień.

http://laweczkadrussa.nowyekran.pl/post/31234,szwajcarskie-banki-siegaja-bruku