Złoty plan Kadafiego zbombardowany

fot. Wikipedia Art Lovers

Niektórzy wierzą, że interwencja w Libii jest po to aby ochronić cywilów, inni twierdzą, że to wszystko przez ogromne złoża ropy w tym kraju ale są też tacy którzy uważają, że interwencja w Libii jest przeciwko planom Kadafiego aby przedstawić dinara, jedyną afrykańską walute wyrabianą ze złota, jako prawdziwy wyznacznik wartości bogactwa.

„To jedna z tych rzeczy, które musisz planować prawie w sekrecie, bo tak długo jak tylko mówisz, że zamierzasz przejść z dolarów na coś innego, możesz stać się celem,” mówi fundator Ministerstwa Pokoju dr James Thring. „Były dwie konferencje na ten temat, zorganizowane przez Kadafiego. Wszyscy byli zainteresowani, większość krajów Arfykańskich była nastawiona entuzjastycznie.”

Kadafi nie poddał się. W miesiącach kiedy miał przewagę nad militarną interwencją w Libii, wezwał narody afrykańskie i muzułumańskie aby zjednoczyć się i stworzyć razem nową walutę, która by rywalizowała z dolarem i euro. Sprzedawali by oni ropę i inne zasoby całemu światu tylko za złote dinary.

To idea, która mogła zmienić ekonomiczny porządek świata.

Zamożność kraju by zależała od tego jak dużo złota on posiada a nie jak wiele dolarów uhandlował. Libia posiada 144 tony złota. Dla przykładu UK ma dwa razy więcej złota ale dziesięć razy więcej ludzi.

„Jeśli Kadafi miałby intencje zmienić cenę ropę czy też czegokolwiek innego co ten kraj sprzedaje na globalnym rynku i zaakceptowałby coś innego jako walute lub może włączyć dinara to żaden ruch tego rodzaju z pewnością nie byłby mile widziany przez światowe elity władzy, które odpowiedzialne są za kontrolowanie banku światowego,” mówi Anthony Wile, fundator Daily Bell.

Tak, to by z pewnością było coś co by spowodowało jego bezpośrednie odsunięcie  i potrzebę znalezienia innych powodów w celu odsunięcia go od władzy”

I tak już zdarzyło się w przeszłości.

W roku 2000 Saddam Hussein ogłosił, że iracka ropa będzie handlowana w euro a nie w dollarach. Niektórzy twierdzą, że sankcje i inwazja nastąpiły ponieważ Amerykanie byli zdesperowani aby nie pozwolić OPEC na handlowanie ropa w euro we wszystkich jego krajach członkowskich.

Złoty dinar mógłby spowodować poważne konsekwencje w systemie finansowym świata  ale także mógł ludzi Afryki utwierdzić w przekonaniu o tym co czarni aktywiści mówią, że USA chce się przed tym obronić bez względu na koszty.

„USA wyparły się zdeterminowanych Afrykańczyków w wewnątrz swojego kraju, więc nie bylibyśmy zdziwieni jeśli starałoby się też powstrzymać aktywistów Afrykańskich na kontynencie,” mówi  amerykańska kongresmenka Cynthia Ann McKinney.

Angielskie złoto jest trzymane w bezpiecznych skarbcach w depozytach Bank of England ale jak w większości rozwijających się krajów w nie wystarczającej ilości.

Ale to nie jest problemem w krajach takich jak Libia czy wielu państwach Zatoki Perskiej. Złoty dinar dałby krajom Afryki i Bliskiego Wschodu zasobnym w rope możliwość odwrócić się do swoich głodnych klientów i powiedzieć: „ Jest nam przykro ale cena poszła w górę, chcemy złota.”

Niektórzy twierdzą, żę USA i jego alianci z NATO dosłownie nie mogliby sobie pozwolić aby to się stało.