Wampiryzm sposobem na młodość!

fot. Flickr.com by vintagedept1

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda po przeprowdzeniu badań na myszach dowiedli, że krew ma działanie odmładzające. Odkryli oni bowiem składniki krwi, które mogą być przyczyną starzenia się mózgu.

Badania wykazały, że gdy krew młodej myszy została wstrzyknięta starszemu gryzoniowi, ten ostatni doznawał czegoś, co można określić mianem „odmłodzenia”. Starsza mysz zaczynała produkować więcej neuronów, zwiększając aktywność synaps i w efekcie cierpiąc na mniejszą ilość zapaleń.

W przypadku odwrotnej sytuacji – kiedy młodsza mysz dostawała krew od starszej – w mózgu młodej myszy zachodziły procesy charakterystyczne dla starszych osobników – zwiększona podatność na zapalenia, mniejsza aktywność neuronów itp. Do eksperymentu użyto osocza (czyli krwi pozbawionej krwinek), ponieważ krwinki są za duże żeby przedostać się do mózgu.

Nikt wcześniej się nie spodziewał, że degeneracja mózgu może być spowodowana przez krew, która dociera z innej części organizmu. Wcześniej po prostu uznawano to za normalny proces. Zmniejszona ilość nowych neuronów może prowadzić do słabnięcia pamieci, więc badania pokazują nowy sposób walki z tego typu schorzeniami. Być może możliwa byłaby ochrona mózgu przed starzeniem się przez eliminację lub łagodzenie skutków szkodliwych substancji przenoszonych przez krew lub poprzez identyfikację innych krwiopochodnych substancji, które wywierają odmładzający wpływ na mózg, ale których poziom spada wraz z wiekiem.

Badacze zidentyfikowali czynnik związany z procesem starzenia, degeneracją i regeneracją tkanek zwany eotaksyną. Zespół ekspertów planuje szersze badania nad jego rolą; mogą okazać się przydatne w leczeniu demencji i w znalezieniu metody na spowolnienie procesu starzenia się mózgu.

Być może odkrycie doprowadzi uczonych do znalezienia sposobu na zastąpienie kremów przeciwzmarszczkowych.  Czy zamiast maseczek i zabiegów będziemy łykać suplementy młodej krwi lub też substancje odmładzające krew?