„Amerycka” agitacja GMO w Polsce

fot. Flickr.com by AZRainman

Portal Wikileaks ujawnia depesze, z których wynika, że przedstawiciele ambasady USA przejechali po Polsce ponad osiem tysięcy kilometrów spotykając się z lokalnymi liderami i rolnikami w celu agitacji na rzecz GMO.  Jak podaje serwis TVN24 działania utrudniał im jednak „narodowy charakter Polaków”.

Oto w jaki według ujawnionych dokumentów Ashe  opisywał starania na rzecz popularyzacji  GMO. „Doradcy rolniczy przejechali pięć tys. mil spotykając się z regionalnymi decydentami politycznymi, kadrą akademicką, dziennikarzami, lokalnymi organizacjami i producentami”.

Depesza donosi: „W okresie od kwietnia do września ukształtowała się koalicja wspierająca biotechnologię i są już widoczne efekty. Lokalni przywódcy idą w ślad za swoim elektoratem, który sprzeciwia się negatywnej propagandzie i domaga się dostępu do biotechnologii, których polscy rolnicy potrzebują, aby zwiększyć swoją konkurencyjność. Mimo tego przeciwnicy biotechnologii są nadal w większości i mają za sobą wsparcie Ministerstwa Środowiska. Kolejnym ważnym sprawdzianem będzie zaciekle przeciwna biotechnologii ustawa wniesiona przez Ministerstwo Środowiska, nad którą sejm będzie debatował tej jesieni”.

Victor Ashe zwracał też uwagę na opór na jaki napotyka GMO w Polsce. Projekt ustawy o uprawach GMO Ambasador nazywa „farsą”. – Ryzyko administracyjne jest tak wysokie, że producenci twierdzą, że przy takim prawie nie będą wprowadzać upraw genetycznie modyfikowanych – napisał były ambasador USA w Polsce.

Dyplomata w podsumowaniu  określa Polaków, jako naród przywiązany do tradycji i broniący swoich przekonań. Tym samym zwraca uwagę, na „hipokryzję polskich konsumentów, którzy kupują żywność  modyfikowaną genetycznie importowaną z zagranicy, zamiast wspomagać polski przemysł”.

Ujawniona depesza w świetle przegłosowanej przez parlament ustawy dopuszczającej uprawy GMO a szczęśliwie zawetowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego pokazuje w jaki sposób odbywa się lobbing zagranicznych grup interesu w naszym kraju i jak nieodporna na ich działanie jest obecnie rządząca koalicja.